Parse error: syntax error, unexpected T_ENCAPSED_AND_WHITESPACE in /home/adakademi.com/domains/almanya.adakademi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordpress-support/wordpress-support.php(12) : runtime-created function(1) : eval()'d code on line 1
örnek ielts sınavı | Almanya Eğitim
Satış Destek Hattı 0 532 236 24 00

örnek ielts sınavı-653

IELTS (International English Language Testing System)
IELTS NEDİR ?

İngilizcenin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm Dünyada uygulanan ve Avrupanın en çok tercih edilen dil sınavıdır.

IELTS KİMLER İÇİN GEREKLİDİR ?

Türkiye’de üniversitelerin İngilizce hazırlık muafiyetinden yararlanmak isteyenler.
Türk Cumhuriyetleri’de üniversitelerin yüksek lisans veya doktora programlarına başvuru yapmak isteyenler
Ülkemizdeki bütün üniversiteler IELTS’i kabul etmektedir. Üniversitelerin kabul ettikleri IELTS notu değişiklik gösterebilir, bu nedenle ilgili bölüm ile iletişime geçerek kabul edilen notu öğrenmek adayların sorumluluğundadır.

Usa Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avustralya başta olmak üzere yurt dışındaki üniversitelerin lisans, yüksek lisans veya doktora  programlarına başvuruda bulunmak isteyenler.
İngilizce seviyesinin belgelenmesinin zorunlu olduğu şirketlerde iş başvurusunda bulunmak veya dil tazminatı almak isteyenler. (THY, Yapı Kredi Bankası, Anadolu Sigorta, Akbank, Türk Cumhuriyetleri İş Bankası gibi)
Çeşitli ülkelere hareketmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler.
IELTS’İN GEÇERLİLİĞİ

Geçtiğimiz yıl 130’dan fazla ülkede 2 milyondan fazla kişi IELTS’e girdi ve IELTS Dünyanın en çok tercih edilen İngilizce seviye belirleme sınavı oldu. Bunun en önemli sebeplerinden birisi IELTS’in artık tüm Dünyada kabul edilmesidir.

İngiltere, New York Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve daha birçok ülkede ve ülkemizde, 7.000’den fazla üniversite, meslek enstitüsü ve kurum, adayların İngilizce dil seviyelerinin kanıtı olarak IELTS sonucunu kabul etmektedirler. ABD’de 3.000’den fazla üniversite ve kurumda IELTS sonucunu kabul etmektedir.

Ülkemizde YÖK’ün 2009 yılında yayınladığı duyuru ile tüm üniversitelerimiz lisans, yüksek lisans ve doktora başvurularında IELTS’i kabul etmeye başlamıştır. YÖK, bu duyurusunun ardından yerel ve kitalararasi İngilizce sınavlarının eşdeğerlik tablosunu yayınlamıştır. 

Ülkemizdeki bütün üniversiteler IELTS’i kabul etmektedir. Üniversitelerin kabul ettikleri IELTS notu değişiklik gösterebilir, bu nedenle ilgili bölüm ile iletişime geçerek kabul edilen notu öğrenmek adayların sorumluluğundadır.

SINAV FORMATI

IELTS, Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere 2 ayrı modülde uygulanır.

Akademik Eğitim modülünde, adayların lisans veya lisans üstü programlarda eğitim almaya ne kadar hazır oldukları ölçülür.
Genel Eğitim modülünde ise başka bir ülkeye göç etmek ve çalışmak isteyen adayların genel iletişim kurma becerileri ölçülür.
Her iki modül de Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşur. Sınav konuşma bölümü hariç toplam 2 saat 45 dakikadır. Konuşma bölümü ise 12-14 dakika sürmektedir.

IELTS FORMAT
Her bölüm 1-9 arasında tam veya buçuklu olarak (6.0-6.5 gibi) puanlandırılır. Tüm puanlar eşit ağırlıklı olarak dikkate alınır ve Overall Band Score hesaplanır.

IELTS’IN DIĞER SINAVLARDAN FARKI

Avrupa DilleriS’i aynı amaca yönelik diğer sınavlardan ayıran en önemli özelliği kağıt-kalem (paper based) ile uygulanmasıdır. Adaylar, kendi eğitim ve sınav sistemlerinden alışık oldukları bu uygulamada gerçek performanslarını gösterebilirler. Diğer sınavlar çoğunlukla bilgisayar ortamında (computer based) uygulanır.

IELTS’in bir diğer farkı ise konuşma bölümünün bire bir ve yüz yüze uygulanmasıdır. Konusunda uzman eğitmenlerimiz adaya kendisini rahatça ifade edebileceği gerçek bir diyalog ortamı sağlar. Diğer sınavlarda konuşma bölümü, mikrofon ve kulaklık ile bilgisayar üzerinden uygulanır ve sağlıklı diyalog ortamı sağlanmaz.

Bilgisayar ortamında uygulanan sınavlarda yan yana oturan adaylar aynı anda zengin bölümleri yaparlar. Bu durum adaylar üzerinde konsantrasyon sorunu yaratabilir. IELTS’de dinleme okuma ve yazma bölümleri tüm adaylar için aynı anda başlar ve biter. Konuşma bölümünde ise tüm adaylar birbirinden bağımsız olarak sınavı alırlar.

SINAV TARİHLERİ

NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİM ?

NASIL HAZIRLANMALIYIM ?

IELTS SINAV GÜNÜ

IELTS SINAV SONUÇLARI

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

İletişim

Bağdat Caddesi NO:359 Şaşkınbakkal 34740, iSTANBUL
Telefon: 0216 360 70 07
Fax: 0216 467 64 43
Website: http://avrupadilleri.com
Email: info@avrupadilleri.com