Parse error: syntax error, unexpected T_ENCAPSED_AND_WHITESPACE in /home/adakademi.com/domains/almanya.adakademi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordpress-support/wordpress-support.php(12) : runtime-created function(1) : eval()'d code on line 1
Kanada Eğitim Dil Okulu | Almanya Eğitim
Satış Destek Hattı 0 532 236 24 00

Kanada Eğitim Dil Okulu-479

City of New York State’ta dil eğitimi almak için yola çıkmak isteyenleri okyanuslar kadar derin ve de zengin okul seçenekleri bekliyor.

California’ya dil eğitimi için gelen öğrenciler genellikle bu iş için New York’u tercih ediyorlar. Bu tercihin altında yatan en büyük etken ise yıllardır dizilerden, filmlerden gördükleri bu büyülü Avrupaya daha yakından tanık olmak ve kendi ‘Amerikan rüyalarını’ yaşamak. Dil okulları konusunda diğer şehirlere göre çok daha zengin seçenekler sunan City of New York State’ta her keseye ve her ihtiyaca göre uygun okullar bulmak mümkün.

Amerika’ya gelen Türk öğrencilerin sayısı göçmen Dairesi’nin verilerine göre her yıl özellikle de yaz aylarında daha da artıyor. Yapılan bir araştırmaya göre Usa’ya en fazla Çin’den öğrenci geliyor. Türkiye ise bu listede altıncı sırada, Bu yüzden olsa gerek Manhattan’daki pek çok dil okulunda Türk eğitim danışmanları çalışıyor. Bu isimlerden biri de Empire State’in içinde bulunan Geos Language Institute’de sekiz yıldır çalışan Yalçın Can Nemli.

City of New York State’a dil öğrenmek için gelen Türk öğrencilerin ciddiyetle yola çıktığını belirten Nemli, daha sonra pek çok öğrencinin burada daha uzun kalmak adına eğitim kalitesinden odun verdiklerini söylüyor. İlk üç ile altı ay sonrasında Türk öğrencilerin ucuz okullara geçiş yaptığını söyleyen Nemli, bu tercihin altında yatan diğer önemli bir sebebin de bu okullardaki devamsızlığa karsı gösterilen esneklik olduğunu belirtiyor.

Bu yüzden pek çok yabancı öğrenci ilerleyen yıllarda okulları sadece öğrenci statülerini korumak için kullanıyorlar. Nemli bu tur secimler yapan öğrencileri uyarıyor, “Bu tur okulları seçmek zaman zaman immigration ile başınızın derde girmesi anlamına gelebilir ki geçtiğimiz günlerde Florida’da yaşanan olay bunun en güzel kanıtı.

Okulda öğrenci bulamayan polis tek tek bütün öğrencileri bulup önce tutukladı daha sonra da bir daha bu ülkeye girmemek üzere sinir dışı etti.” Türk Cumhuriyetleri’de yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleriyle çalıştıklarını da söyleyen Nemli, buraya gelecek öğrencilere bu tur danışmanlık şirketlerine başvurmalarını öneriyor. “Bu tur şirketlere başvurduğunuz zaman okul paranıza ekstra bir maliyet yüklenmiyor.

Üstelik danışmanlık şirketleri vize için gerekli evrakları hazırlamanızda yardımcı oluyorlar.” Türk öğrencilerin eğitimi dolayısıyla tercih ettiği bir başka okul ise ELS Language Center. geçtiğimiz yıl Türkiye güzeli Ebru Sam’i da ağırlayan okul özellikle MBA yapmak isteyen öğrencilerin tercihi. Van Taksim’de de bir ofisi bulunan okulun eğitim Danışmanlarından Rita Wide okullarına gelen Türk öğrenci sayısının giderek arttığını söylüyor.

(Sağda: Rita Wilde)

New York’a dil eğitimi için gelmek isteyen öğrencilere Kanada’ya gelmeden önce en azından temel gramer bilgisine sahip olmalarını öneren Wide, ilk zamanlarda burada kuracağınız iletişim için bunun çok önemli olduğunu vurguluyor. Okul seçerken sınıflardaki öğrenci sayısına ve de kurs saatlerine dikkat edilmesi gerektiğini de belirten Wide, okullarının öğrenciler için bu ülkedeki ilk adim olduğunu daha sonra onları Kanada’daki üniversitelere yönlendirdiklerini soyluyor.

TÜRK ÖĞRENCİLER NE DİYOR? İNGİLİZCE KURSUNDA ÖGRETMEN İSPANYOL ÇIKTI!

Bu yazın başında City of New York State’a gelen Murat Burak’ın daha önce bir de Work and Travel macerası bulunuyor. Bu yıl öğrenci vizesi ile gelen Burak da dil okulu konusunda hayal kırıklığına uğrayanlardan. City of New York State’ta yaşamı denemek için burada bir okula kayıt yaptırmayı tercih ettiğini söyleyen Burak, “Kendi adıma okuldan memnun değilim, çünkü hocalar İspanyol asıllı ve bu yüzden onlara güven duymuyorum. Okulu da ucuz olduğu için seçtim. Temel İngilizce bilgim var, amacım TOEFL almak.”

Vize alırken okulun pahalı olmasından ziyade istenilen belgeleri göstermenin daha önemli olduğuna inanan Burak, vizeyi okuldan daha çok bankadaki para ve de sponsorluk kağıtları göstererek aldığını söylüyor.

DİL EĞİTİMİNDE KOLEJİ SEÇMEK DAHA AVANTAJLI

Yaklaşık dört yıl önce dil öğrenmek üzere New York’a gelen Zeynep Avrupa Dilleri ise ilk okulunu Türkiye’deki danışman şirket aracılığıyla seçmiş. Vize alımında kolaylık olsun diye Empire State’in icindeki Geos Language School’u seçen Kaplan, ilk okuluna altı ay devam ettikten sonra daha ucuz olduğu için önce ALCC’ye ve son olarak da New Jersey’deki Bergen Community College ile devam etmiş.

“Dil okulları eğer hiç İngilizce bilmiyorsanız ilk altı ay çok yardımcı oluyor ama sonra iş tekrara biniyor ve bir sure sonra da tıkanıyor. eğer su an ki aklim olsa ilk altı aydan sonra dil okullarında vakit kaybetmek yerine koleje devam ederdim,” diyen Kaplan böylece bir yandan İngilizce öğrenirken bir yandan da iki yıllık yüksek öğrenim yapılabildiğinin altını çiziyor. Amerika’da kolej bizim iki yıllık meslek okullarıyla es anlama geliyor.İki yıl kolejde genel eğitim aldıktan sonra herhangi şehir üniversitesine geçiş yapıp üniversite bitirme şansına sahip oluyorsunuz. özellikle ekonomik kriz sonrası pek çok Kanadalı öğrenci bile daha ucuz olan kolejlerde eğitime başlayıp daha sonra pahalı yüksek eğitim kurumları geçiş yapıyorlar, Bununla birlikte koleje gitmenin uluslararası öğrenciler için bir diğer avantajı da okulu bitirdikten sonra bir yıl Kanada’da çalışma izniniz oluyor. Bu bir yıllık izin sonrasında eğer çalıştığınız yer sizden memnunsa sponsor olup Green Kart almanıza da yardımcı oluyor. Üstelik kolejlerde Türk öğrencilere rastlama ihtimaliniz çok daha düşük ve de arkadaş olarak Kanadalılarla günlük konuşma dilinde pratik yapma imkanınız oluyor.

F1 NEDİR?
I -20 NEDİR?
STATÜ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?
Her şeyden önce Amerika’da dil öğrenmek istiyorsanız, F1 vizesi denilen öğrenci vizesinE sahip olmanız gerekiyor. Ama bunun öncesinde Amerika’ya dil öğrenmek için yola çıkmak isteyen öğrenciler daha buraya gelmeden herhangi bir okula yaptırmak zorundalar.

Çünkü eğer Amerika’ya öğrenci vizesi (F1) ile geliyorsanız sadece bu vize ile ülkeye giriş yapamazsınız, vizeyle birlikte en az onun kadar önemli I-20 formunuz da olmalı. Bu form sizin hangi okula kayıt yaptırdığınızı ve ne kadar bu okulda okuyacağınızın kanıtı. Zaten vize süresi ile I-20 belgesinin süreleri de birbirinden zengin. Vize ile Amerika’ya giriş çıkışınız, I -20 belgesi ile de ülkede yasal kalma süreniz belirleniyor. Yani bir okuldan ayrılıp, başka bir okula gitmezseniz I-20′niniz iptal oluyor, Bunun anlamı öğrenci vizeniz olsa da eğer herhangi bir dil okulundan, ya da üniversiteden bu belgeniz yoksa burada ‘kaçak’ durumuna düşüyorsunuz. Yani benim beş yıllık vizem var, istediğim gibi bu ülkede kalırım diyorsanız yanılıyorsunuz.

AMERİKA’YA GELDİKTEN SONRA STATÜ DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Work and Travel ile ya da J1 vizesiyle Kanada’ya gelen pek çok öğrenci bu vizelerinin geçerlilik süresi bittikten sonra FI statüsüne geçiş yapma hakkına sahipler. Bunun için yapmaları gereken tek şey bir okula kayıt olmaları. Aynı Türk Cumhuriyetleri’den vize başvurusuna gerekli belgelerin hemen aynısına ihtiyaç duyuluyor. Bankada para göstermek ya da herhangi bir sponsor bulmak bu iş için yeterli oluyor. Okul sizin için başvuruyor ve iki hafta ile iki ay arasında eğer reddedilmezseniz statünüz F1′a çevriliyor. Türk Cumhuriyetleri’den öğrenci vizesiyle gelenler istedikleri kadar Kanada’ya giriş çıkış yapabilirken buradan alınan F1 ile Kanada dışına çıktığınızda tekrar geri dönmek isterseniz ülkenizdeki konsolosluktan vize almanız gerekiyor.  OKUL FİYATLARI
Okulların fiyatları okulların yerine ve alacağınız ders saatine göre değişiklik gösteriyor. City of New York State’ta seçeceğiniz dil okullarının bir çoğunun Internet sitelerinde Türkçe dilini dil seçeneği de bulunuyor. Bu sayede okullar hakkında dilediğiniz kadar bilgi sahibi olma şansına sahip olabilirsiniz.
Unutmadan ekleyelim burada yabancı öğrenci statüsünde olduğunuz için haftada 18 ile 20 saat arasında okula gitmek zorundasınız. Okullar zaman zaman öğrenci kaybetmemek adına çeşitli avantajları öğrencilere sunuyor. Çoğu okulun taksit seçeneği mevcut tabii bu fiyatlara kayıt ücreti ile mecburi tutulan sağlık sigortası ve de kitaplar dahil değil. Bu fiyatlar da yine okuldan okula değişiklik gösteriyor.

Son olarak burası Amerika pazarlık kabiliyetiniz ilk kayıtta olmasa da sonraki donemde ödeyeceğiniz miktarı etkiliyor.

Zoni: Haftada 20 saat için haftalık ders fiyatları okula kayıt yaptırdığınız hafta sayısına göre 139 ile 279 dolar arasında değişiyor. Eski öğrencilere çeşitli kampanyalar da uygulayan okul zaman zaman indirimler de uyguluyor.

ALCC: Haftada 18 saatlik ders programı için 12 hafta için verdikleri fiyat 1773 dolar. İsterseniz daha kısa sureli de kayıt yaptırabilirsiniz. Bu okul da zaman zaman çeşitli indirimler uygulayabiliyor.

Geos Language Institute: Haftada 22 saatlik ders programı uygulanan okulda 12 haftalık kurs fiyatı 3180 dolar (haftalık fiyatı 265 dolar), 24 haftalık kurs fiyatı 5760 dolar (haftalık fiyatı 240 dolar).

ELS Language Center: Okulun aylıkders fiyatları alacağınız programın niteliğine göre değişiyor. Yoğun programda ödeyeceğiniz miktar 1575 dolarken, yarı yoğun programda ödeyeceğiniz para 1210 dolar, TOEFL sınıfına gitmek isteyenler ise 1770 doları gözden çıkarmak zorunda.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

İletişim

Bağdat Caddesi NO:359 Şaşkınbakkal 34740, iSTANBUL
Telefon: 0216 360 70 07
Fax: 0216 467 64 43
Website: http://avrupadilleri.com
Email: info@avrupadilleri.com