Parse error: syntax error, unexpected T_ENCAPSED_AND_WHITESPACE in /home/adakademi.com/domains/almanya.adakademi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordpress-support/wordpress-support.php(12) : runtime-created function(1) : eval()'d code on line 1
ingilizce dil | Almanya Eğitim
Satış Destek Hattı 0 532 236 24 00

ingilizce dil-624

İngilizce (Ses bağlantısına git English (yardım·bilgi), İngilizce söylenişi: /ˈɪŋɡlɪʃ/[3]) Kanada Birleşik Devletleri, Anglofon Karayipler, Avustralya, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı , İrlanda Cumhuriyeti, Kanada ve Yeni Zelanda’da yaşayanların çoğunun anadilidir. İkinci dil ve resmî dil olarak Dünya genelinde, özellikle İngiliz Milletler Topluluğu ülkeleri ve çok sayıda uluslararası örgüt tarafından kullanılmaktadır.
Modern İngilizce, anadili farklı olan insanların konuştuğu ilk “küresel ortak dil” olarak tanımlanmaktadır.[4][5] İngilizce iletişim, bilim, ticaret, havacılık, eğlence, radyo ve diplomasi alanlarında egemen kitalararasi yardımcı dildir.[6] Dilin Britanya Adaları’ndan öteye yayılmasında Britanya İmparatorluğu’nun büyük payı vardır. Usa Birleşik Devletleri’nin II. Avrupa Savaşı sonrasında artan ekonomik ve kültürel etkisi, İngilizcenin benimsenmesini önemli şekilde hızlandırmıştır.
Konu başlıkları  [gizle]
1 Önemi
2 geçmişçe
3 Coğrafi dağılımı
4 Ayrıca bakınız
5 Kaynakça
Önemi[değiştir]

İngilizce Dünya üzerinde 1.8 milyar insan tarafından konuşulur. İngilizce günümüzde uluslararası dil, iletişim dili veya Dünya dili olarak adlandırılır. Bunun nedeni New York Birleşik Devletleri’nin küresel olarak artan ekonomik ve kültürel etkisidir. İngilizce artık birçok meslekte gereklilik haline gelmiştir. Avrupa üzerinde birçok ülkede resmi dil İngilizcedir. Zaten resmi dil olmayan ülkelerde de yabancı dil eğitimi olarak verilmektedir. Birleşmiş Milletler’in resmi dilidir. İngilizce’nin hızla büyümesi Avrupa’da birçok dilin ölümüne neden olmuştur. Dilsel çeşitliliği azaltmıştır. Fakat İngilizce zamanla zengin diller üretme potansiyeline sahiptir.
tarihçe[değiştir]

İngilizce, Cermen kökenli bir dildir. Kavimler biryerden bir yere gidenüyle yer değiştirmiş Cermen kavimlerinin Britanya Adalarında yaşayan Keltleri sürerek bu adalara getirdikleri dildir. Adını adaya yerleşen ve Saksonlarla karışan Angluslardan almıştır. Bu kavimler dillerine “Anglik” demişlerdir. Cermen kavimleri tarafından Britanya Adaları’nda kullanılmasına dayandırılarak, filologlar tarafından kaynağının Almanca olduğu savunulmaktadır.
Roma İmparatorluğu döneminde Britanya adalarına gönderilen rahipler, buraya İncil’in başlıca cevirilerinden birinin dili olan Latince’yi getirmiş ve uzun yıllar Latince’nin etkisi baş göstermiştir. Daha sonra güneyden gelen Fransızlaşmış bir halk olan Normanların istilâları ile “Normanca” denilen Fransız lehçesi ile karışmıştır. Yönetici sınıf bu dili konuşurken köylü sınıfı olarak kabul edilen halk Eski İngilizce’yi konuşmaktaydı. 1066′da Hastings Savaşı ‘yla Fâtih William adaları ele geçirirek uzun yıllar boyunca Normancanın yerleşmesine sebep olmuştur. Normanların İngiltere’yi fethi, aynı zamanda İngiltere’nin son fethidir.
Günümüzde California Birleşik Devletleri’nde, Birleşik Krallık’ta, Avustralya’da, Kanada’da, Güney Asya’nın bir bölümünde, Mısır’da ve Afrika’nın belirli kesimlerinde anadil ya da ikinci dil olarak konuşulmaktadır.
İngilizce, Çince (Mandarince) ve İspanyolcadan sonra ilk resmî dil olarak Dünyanın en çok konuşulan üçüncü dilidir.
Coğrafi dağılımı[değiştir]

Anadili İngilizce olanlar daha çok Amerika Kıtası, Avustralya ve Britanya adalarında bulunmaktadır. Ayrıca Okyanusya’da da çok konuşulan bir dildir.
Dünyada resmi dil olarak en çok kullanılan 3. dil olmasına rağmen, Avrupada en çok kullanılan 1. dildir. Avrupada İngilizce iletişim dili olarak kabul edilir. Bu yüzden 1 milyarı aşkın kişi en basit seviyede de olsa İngilizce bilmektedir. Bununla birlikte İngilizce en fazla bilinen 2. dil olma özelliğini de kapsar. İngilizce Avrupa’nın çoğu yerinde konuşulur. Ana dili İngilizce olanların en fazla olduğu yer Kanada Birleşik Devletleri’dir.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

İletişim

Bağdat Caddesi NO:359 Şaşkınbakkal 34740, iSTANBUL
Telefon: 0216 360 70 07
Fax: 0216 467 64 43
Website: http://avrupadilleri.com
Email: info@avrupadilleri.com