Parse error: syntax error, unexpected T_ENCAPSED_AND_WHITESPACE in /home/adakademi.com/domains/almanya.adakademi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordpress-support/wordpress-support.php(12) : runtime-created function(1) : eval()'d code on line 1
ielts sinav sonuclari | Almanya Eğitim
Satış Destek Hattı 0 532 236 24 00

ielts sinav sonuclari-248

IELTS ‘in Püf Noktaları

Sosyal Ağlarda Paylaşın
İeltsin Püf Noktaları

 

IELTS ( Internatıonal Englısh Language Testıng System )

IELTS, yüksek eğitim ve hareketmenlik için kullanılabilecek Dünyada önde gelen İngilizce seviye sınavıdır.  Her yıl yaklaşık 1,7 milyon kişi IELTS sınavına girer. 7500’den fazla üniversite, resmi kurum ve özel kuruluş tarafından tanınır ve kabul edilir. IELTS, British Council, IDP IELTS Australia ve Cambridge University ESOL sınavları ortak girişimidir.

IELTS hakkında sıkça sorulan sorular :

1)      IELTS ne demektir?

Internatinal English Language Testing System

 

2)      İngilizce ile ilgili hangi yetenekleri test eder?

Dinleme, okuma, yazma, konuşma sınavlarında bu yeteneklerdeki seviyeyi test eder. Dil bilgisi tüm bu sorular arasına yerleştirilmiştir.

3)      Hangi ülkelerde geçerlidir?

İngiltere, Avustralya, Kanada ve New York başta olmak üzere Avrupada 100’den fazla ülkede geçerlidir.

4)      AC ve GT modülleri arasındaki fark nedir?

AC, Academic, GT ise General Training demektir. Yani herhangi bir üniversitede lisans, yüksek lisans ve akademik eğitim almak isteyen öğrenciler IELTS’in Academic modülüne girmeliler. General Training ise firmaların dil tazminatlar, bazı ülkelere biryerden bir yere gidenmenlik başvuruları veya İngilizce seviyelerini belirlemek isteyen herkes tarafından alınabilir.

5)      Konuşma sınavı ne kadar sürer ?

11 – 14 dakika.

6)      Test hangi sıralamaya göre yapılır?

Listening, Reading, Writing ve Speaking

7)      Sınavın hangi bölümü başka bir gün yapılır?

Speaking. Speaking testi genelde bir gün sonra yapılmaktadır.

8)      Sınava kimler katılabilir?

Eğitim dili İngilizce olan üniversitelerde lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, dil tazminatı alan çalışanlar, yabancı bir ülkede çalışmak ve yaşamak isteyen kişiler, Avustralya, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda’ya göçmenlik başvurusunda bulunacak kişiler.

9)      Test sonucu ne süre ile geçerlidir?

IELTS test sonucu 2 yıl geçerlidir.

10)   IELTS sınavını almadan önce ne kadar zaman geçmelidir.

Herhangi bir zaman geçmesine gerek yoktur.  Hemen tekrar başvurulabilir ve bir sonraki sınavda kontenjan olmasına bağlı olarak tekrar sınava girilebilir.

11)   Sınav sonuçları ne zaman belli olur?

Sınav sonuçları online olarak 13. gün yayınlanır ve birkaç gün içinde de kargo ile adresinize gelir.

12)   Geçme notu nedir?

Herhangi bir geçme notu yoktur. Zira IELTS İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Çeşitli kurumlar ve okullar kabul şartlarını kendi kriterlerine göre belirleyip duyurmaktadır.

13)   Öğrenciler başvurmak istedikleri üniversitenin IELTS kabul edip etmediğini nasıl öğrenebilir?

Öğrenciler http://bandscore.ielts.org/search.aspx linkinden IELTS kabul eden kurum ve kuruluşların listesine ulaşabilirler. Ayrıca başvurmak istedikleri üniversitenin web sitesinden veya üniversiteye sorarak da öğrenebilirler. Real Yurtdışı Eğitim öğrencilere akademik danışmanlığı süresince IELTS’in geçerli olduğu okulların bilgisini vermektedir.

14)   Öğrenciler on-line kaynaklar bulunan Road to IELTS’e nasıl ulaşabilir?

IELTS sınavına girmek isçin kayıt olduklarında öğrencilere bir şifre gönderilmekte ve bu şifre ile Road to IELTS kaynaklarına ulaşabilirler. Bu kaynaklarda öğrencilerin hazırlanması için gerekli anlatımlar, örnek uygulamalar, testler bulunmaktadır. IELTS sınavına girmek isteyen öğrencilerin mümkün olduğunca önce kayıt yaptırıp bu kaynakları kullanmalarını öneriyoruz.

15)   Türk Cumhuriyetleri’de hangi şehirlerde British Council IELTS testi yapmaktadır?

İzmir, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir ve Antalya şehirlerinde IELTS testi yapılmaktadır. İstanbul’da her ay 3 kez olmak üzere diğer şehirlerde de belli sıklıklarda IELTS’e girebilirsiniz.

Test tarihleri ve son başvuru için aşağıdaki linki inceleyebilirisiniz :

http://www.britishcouncil.org/tr/turkey-learning-exams-ielts-exam-dates.htm

IELTS seviyeleri :

9 : Uzmankullanıcı

8 : Çok iyi kullanıcı

7 : İyi kullanıcı

6 : Yeterli kullanıcı

5 : Mütevazi kullanıcı

4 : Sınırlı kullanıcı

3 : Oldukça sınırlı kullanıcı

2 : Aralıklı kullanıcı

1 : Kullanıcı değil

IELTS sınavına nasıl başvurabilirsiniz ?

IELTS sınavına online olarak başvurabilirsiniz. Başvuru öncesinde 2012 sınav ücreti olan 345 TL’yi İş Bankası Beyoğlu Şubesi  British Council – Embassy Office of Cultural Counsellor 13386454 nolu hesaba yatırmalısınız. Daha sonra online olarak kişisel bilgileriniz doldurarak başvurabilirsiniz.

Banka dekontunda yer alması gereken bilgiler: adayın tam adı, sınav geçmişi, kimlik numarası (adayın sınav günü kimliğini ibraz için kullanacağı belge pasaport ise dekontta pasaport numarası, nüfus cüzdanı ise, TC Kimlik numarası belirtilmelidir).
ÖRNEK: Semra BAYRAM, 27 KASIM IELTS, 12345678912

Başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken şey öğrencinin özel bir durumu varsa doktor raporu ile kanıtlanmalı ve test yerinde yapılması gerekecek bir değişiklik için 6 hafta, test kağıtlarında yapılması gereken bir değişiklik ise 3 ay öncesinden bildirilmelidir. Yapılacak değişiklikler için herhangi bir ek ücret alınmamaktadır.

Test formatı :

IELTS sınavı 2 formatta yapılmaktadır:

Academic : Lisans ve Lisans üstü eğitim almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınav.

General Training : İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak isteyen veya lisans seviyesinden daha aşağıda bir eğitim almak isteyen öğrenci ve adaylar içindir. Ayrıca Kanada, Avustralya, İngiltere ve Yeni Zelanda’ya biryerden bir yere gidenmenlik başvurularında da kullanılmaktadır.

IELTS, öğrencilerin İngilizce Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma becerilerini test eder. Academic  modül ile General Training modülü için tüm katılımcılar aynı Dinleme ve Konuşma sorularını alırlar. Fakat Okuma ve Yazma testleri birbirinden farklıdır.

IELTS ACADEMIC

Lıstenıng : 10 soruluk 4 bölümden oluşur. Sorular cevapların dinleme esnasında sıra ile ortaya çıkmasına uygun olarak hazırlanmaktadır. İlk iki bölüm günlük sosyal bağlamdan, son iki bölüm de eğitim ve öğretim bağlamından seçilmektedir. İlk bölümde bir seyahat planı monolog veya diyalog ile verilirken, son iki bölümde iki üniversite öğrencisinin birbirleriyle veya danışmanlarıyla konuşması kullanılabilir. Sadece 1 kez dinleyebilirsiniz. Tekrar edilmemektedir. İngiliz, Californian, Avustralya veya Yeni Zelanda gibi aksanlar kullanılabilir.

Süre : 30 dakika artı 10 dakika cevap kağıdına geçirme süresi

Soru sayısı : 40

Soru şekilleri : Çoktan seçmeli, eşleştirme, plan/harita/diagram etiketleme, form/not/tablo/akış şeması/ özet doldurma, cümle tamamlama

Cevaplandırırken  dikkat edilmesi gerekenler : Dinleme sırasında kitapcığa not almalı, atladığınız bir şey olursa üzerinde takılmadan devamına konsantre olunmalı, cevapları cevap anahtarına geçirmek için 10 dakika zamanınız var. bundan dolayı acele etmeden kelimelerin yazılışına ve dilbilgisi kurallarına dikkat etmelisiniz. Dinleme sırasında cevap kağıdına cevapları yazmakla zaman kaybetmeyin.

Puanlama  : Her soru 1 puandır.

Readıng : 3 uzun okuma parçası ve çeşitli şekillerde sorular.  Parçalar betimsel veya gerçeğe dayalı, mantıki yoldan çözeme varan veya analitik olabilir. Diagramlar, grafikler ve çizimler içerebilir. Parçalar gazetelerden ve kitaplardan alınan gerçeğe dayalı ve güvenilir kaynaklardan seçilir.

Süre : 60 dakika

Soru sayısı : 40

Soru şekilleri : Çoktan seçmeli, bilgi verici, yazarın görüş ve düşüncelerini belirleme, bilgi eşleştirme, başlık eşleştirme, özellik eşleştirme, cümle sonu eşleştirme, cümle tamamlama, özet tamamlama, not tamamlama, tablo/şema/diagram tamamlama, kısa cevaplı sorular.

Cevaplarken dikkat edilmesi gerekenler: Cevaplar cevap anahtarına verilen süre içinde yazılmalıdır. Fazladan bir süre verilmemektedir. Kelimelerin yazılışlarına ve dil bilgisi kurallarına dikkat edilmelidir. Reading testine soruları okumayla başlanmalı ve skimming ve scanning yöntemi ile parça okunmalı ve ilk soruya cevap bölümü geldiğinde detayı okunmalı. Diğer soruların cevapları daha geride olamaz. Cevaplarda sorularda kullanılan kelimelerin eş anlamlıları kullanılmış olabilir.  Diğer soruların cevapları da bu yöntemle bulunmalı.

Puanlama : Her soru 1 puan

Wrıtıng : İki yazma sorusu bulunur ve ikisinin de cevaplandırılması gerekir.

Süre : 60 dakika

Soru sayısı : 2

Soru şekilleri : 1 soruda öğrenciler grafik/tablo/şema/diagram gibi görsel öğeleri betimlerler. 20 dakika içinde en az 150 kelimelik bir yazı yazmalılar. Üst limiti bulunmamakta ve sınavı değerlendirenler ne kadar uzun olursa olsun okurlar. 2. Soruda öğrencilere görüşlerini bildirebilecekleri ve tartışabilecekleri bir konu verilir. Bunun üzerinde 40 dakikada en az 250 kelimelik bir yazı yazmaları beklenir.

Cevaplarken dikkat edilmesi gerekenler: Yazı cevap kağıdına yazılmalıdır. Soru kağıdı toplanmamakta ve sınavı değerlendirenler tarafından dikkate alınmamaktadır. Okunaklı bir yazı yazmaya, kelimelerin yazılışına ve dil bilgisi kurallarına dikkat edilmelidir. Görüş bildirilmesi gereken sorularda bir taraf seçilmeli ve savunulmalıdır. Savunulan fikre sınavı değerlendirenin katılıp katılmaması önemli değildir. Önemli olan hangi cümle yapılarının, kelimelerin kullanıldığı ve görüşünü nasıl savunduğu önemlidir.  Aynı kelimeler tekrar edilmemeli, eş ve ya yan anlamlı kelimeler kullanılmalıdır. Paragraf yapısına, bağlaçlara ve kıyaslama kelimelerine dikkat edilmelidir. Sorular birlikte verilmektedir ve genelde öğrenciler 2. Sorudan başlamaktadırlar.

Konuşma :  IELTS konuşma testi bir öğrenci ve bir sınav değerlendiren görevlinin bulunduğu yüz yüze durumda yapılır. Bu sayede öğrenci kendini daha iyi ifade etme şansı yakalar.

Süre : 11-14 dakika

Soru şekilleri : 3 bölümden oluşur.

İlk bölümde sınav görevlisi katılımcının kimlik kontrolünü yapar, katılımcı kendini tanıtır ve görevli ev, aile, iş, eğitim ve ilgi alanları gibi konularla ilgili sorular sorar. Bu bölüm 4-5 dakika sürer.

İkinci bölümde öğrenci tek başına konuşur. Görevli öğrenciye belli bir konu hakkında konuşması için bir kart verir. Bu kartta konuşmada üzeinde durulması gereken başlıklar da verilmiştir. Öğrenciye 1 dakika verilir ve hazırlanması istenir. Bu sürede öğrenci konuşacağı başlıklar hakkında notlar alır. Daha sonra konuşmaya başlar ve aldığı notlardan da yararlanır. 2 dakika konuştuktan sonra görevli durdurup konu hakkında soru sorabilir ve öğrenci bu çerçevede konuşmaya devam eder. Bu bölüm 3-4 dakika sürer. Öğrencinin verilen bir konu üstünde İngilizceyi olabildiğince iyi kullanarak, uzun süre konuşması istenir ve fikirlerini tutarlı bir şekilde iletmesi beklenir. Öğrencilerin verilen sorudaki kendi görüşlerini savunmalı konuşmalarının uzun sürmesine yardım edeceği açıktır.

Üçüncü bölümde görevli ve öğrenci ikinci bölümdeki konu hakkında tartışırlar. Konuşma 4-5 dakika sürebilir.  Bu bölüm öğrencinin fikirlerini belirtmesi ve kanıtlaması, konu hakkında tartışabilmesi ve mütalaa yapabilmesi beklenir.

IELTS Speaking testinde dikkat edilmesi gerekenler:

Rahat olun, heyecanlanmayın. Net bir şekilde konuşun ve konuşmaya konsantre olun. Aileniz, işiniz, eğitimini, yaşadığınız yer, kişisel zevkleriniz hakkında konuşmaya hazırlıklı olun fakat ezberlemeyin. Konuşmada geçen konulara kendi fikirleriniz ve geçmiş yaşantılarınız doğrultusunda cevap verin. Sesiniz kolay duyulabilir olsun, mırıldama şeklinde konuşmayın. Türkçe dilini kullanmayın. Yanlış yapma korkusunda olmayın. Bazı şeyleri yanlış söyleseniz de anlaşılabilir olmanız önemli. Akıcı konuşacağım diye hızlı konuşmaya çalışmayın. Akıcılık hızlı konuşmak değildir. Fikirlerinizi açık ve tutarlı bir şekilde ifade etmektir. Görevli siz konuşurken soru sorarsa panik olmanıza gerek yok. Anlamadıysanız tekrar ettirebilirsiniz.  Ama ne dediğini iyi anlamaya çalışın ve tutarlı cevaplar verin.  Kısa cevaplar vermeyin. Kelime haznenizi kullanarak ve dil bilgisi kurallarına dikkat ederek uzun cümleler kurmaya çalışın.

Speaking testleri kayıt edilmektedir. Test görevlileri notu konuşma sonunda vermektedirler fakat kaç aldığınızı size söylemezler.

SINAV GÜNÜNDE GÖTÜRMENİZ GEREKENLER

2 Adet Resimli Kimlik Belgesi (Sadece; Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Ehliyet kabul edilir)
Kimlik fotokopisi
Son 6 ay içinde çekilmiş 1 Adet Vesikalık Fotoğraf (sınav günü götürülecektir)
Orjinal başvuru formu (aday tarafından sınavdan önce doldurulup imzalanarak, sınav yerine götürülecek olan form) PDF
SINAV GÜNÜ İÇİN NOTLAR

Sınav 09:00’da başlar ancak güvenlik kontrolü nedeniyle adaylar kendilerine belirtilen saatte(08:15) sınav yerine gitmelidir.
Her adayın yanında 2 zengin resmi kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, pasaport ve/veya sürücü belgesi) bulunması gerekir. Öğrenci kimlikleri ve iş yeri kimlikleri kabul edilmez. Kimlik belgeleri yanında olmayan adaylar sınava alınmazlar
Adaylar son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf ve 8 sayfalık orjinal başvuru formunu doldurarak yanlarında geötürmelidirler
Adaylar yanlarında kurşun kalem, tükenmez kalem, silgi ve kalemtraş bulundurmalıdır.
Adayların sınav odalarına belirtilen eşyaları sokmaları yasaktır: çanta, kitap, kağıt, yiyecek ve içecek, fotoğraf makinesi, cep telefonu, kaset çalar,ve bunlara benzer elektronik cihazlar.
SÖZLÜ SINAV

IELTS Sınavınızın sözlü bölümü, yazılı sınavdan bir hafta önce ya da sonraki zaman diliminde olabilir. Dolayısıyla, bu ihtimali düşünerek başvuruda bulunmalısınız.

Sözlü sınav yerinize, sizin için belirtilen saatten 20 dakika önce gelmenizi tavsiye ederiz.

Bir kimliğinizi British Council Ofisine girişte güvenlik görevlilerine bırakacağınızdan, sözlüye gelirken mutlaka 2 kimlik getirmeniz gerekmektedir. Sadece aşağıda belirtilen kimlik çeşitleri kabul edilmektedir.

Nüfus Cüzdanı
Pasaport
Ehliyet
İkametgah Belgesi
(Öğrenci Kimliği ya da İş yeri kimlikleri kabul edilmemektedir)

EK BİLGİLER

IELTS sınav sonuçları 2 yıl için geçerlidir

Sınavın sözlü bölümü sınav tarihinden bir kaç gün önce veya sonra gerçekleşebilir. Sınav programınızı yaparken lütfen bu noktayı göz önünde bulundurunuz

British Council sınav geçmişlerinde ve fiyatlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Ancak bu değişiklikler kayıt olmuş adayları etkilemez.

TEST SONUCUNUZU NASIL ALACAKSINIZ?

Adaylara sınav sonuç belgesinden sadece bir kopya verilir

Sınav sonuç belgeleri sınav geçmişinden sonraki 13. gün kapalı zarflarda kurye ile adaylara gönderilir ve yaklaşık 3 gün içerisinde adayların eline ulaşmış olur

IELTS sınav sonuçlarınızı sınav geçmişinden sonraki 13. gün saat 16:00 itibari ile internet sitemizden görüntüleyebilirsiniz. Bu işlem için adayın başvuru esnasında bildirmiş olduğu kimlik numarası,aday numarası ve doğum geçmişi bilgilerine ihtiyacı olacaktır.

Telefon, faks veya e-mail aracılığı ile sınav sonuçları bildirilemez.

Sonuç belgeleri adayların bildireceği yurtiçinde ve yurtdışında bulunan kurumlara gönderilebilir.
Detaylar için lütfen aşağıdaki bilgileri okuyunuz

IELTS sınav sonuçları 2 yıl için geçerlidir

IELTS sınav sonuçları 9 üzerinden değerlendirilir.

EKSTRA SONUÇ RAPORU SIPARIŞI

Sınav sonuç belgelerinizin yurtiçinde bir kuruma gönderilmesi için 9TL olarak belirlenen gönderim ücretini aşağıda yer alan hesap numarasına yatırmanız gerekmektedir

Sınav sonuç belgenizin yurtdışına gönderilmesi için aşağıda yer alan hesap numarasına, belirtilen DHL ücretlerinden gönderinin yapılacağı bölgeye uygun olan miktarın yatırılması gerekmektedir

DHL Ücretleri
Avrupa: 32TL
Kuzey Avrupa: 39TL (Norveç, İsveç, Finlandiya)
Orta Doğu/Amerika: 50TL (Iran, ABD, Kanada)
Güney Yarımküre: 62TL (Avustralya, Yeni Zelanda)

BRITISH COUNCIL TL Hesabı
T.C Is Bankası
Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu: 1011
Hesap No: 1386454
Hesap Sahibi İsmi(Alıcı) :British Council – Embassy Office of Cultural Counsellor
Swift Code: ISBKTRISXXX
IBAN CODE: TR600006400000110111386454

Bu işlemden sonra ielts@britishcouncil.org.tr adresine lütfen adınızı, soyadınızı, gönderim yapılacak olan adres bilgilerini, sınav ve ödeme geçmişinizi içeren bir email göndermeniz gerekmektedir.

Sonuç belgeniz 2 iş günü içerisinde belirtmiş olduğunuz adrese gönderilmek üzere  kuryeye teslim edilecektir.

Ekstra Sonuç Belgesi istekleriniz için gönderimler Salı ve Perşembe günleri yapılmaktadır. Ödemenizi bu tarihlerden önce yapıp, gerekli e-maili ielts@britishcouncil.org.tr adresine gönderiniz, işlemlerinizi takip eden gönderim gününde belgeniz tarafımızdan kuryeye verilecektir.

IELTS SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ

Sınav sonuçları anons edildikten sonraki 4 hafta içinde adaylar sonuçlarına itiraz etme hakkına sahiptir. Bu işlemin ücreti £60′dir. Sınavınızın istediğiniz bir bölümüne ya da tümüne itiraz edebilirsiniz. Sınav belgeleriniz uzman öğretmenler tarafından tekrar kontrol edilecektir. Bu işlem 6-8 hafta zaman almaktadır. Sınav sonuçlarınızda herhangi bir değişme olması durumunda ödemiş olduğunuz £60 tarafınıza geri ödenecektir.

YOU ARE HERE: RYE HABER  IELTS ‘IN PÜF NOKTALARI   TOP
 
SITE HARITASI
BILGI İSTEK FORMU
YURTDIŞI DIL OKULLARI
YURTDIŞINDA ÜNIVERSITE
YURTDIŞINDA MASTER
YURTDIŞINDA SERTIFIKA
CV GÖNDER
ÇALIŞTIĞIMIZ ÜLKELER
Avustralya
İngiltere Kanada  
Çözüm Ortaklarımız
 
 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

İletişim

Bağdat Caddesi NO:359 Şaşkınbakkal 34740, iSTANBUL
Telefon: 0216 360 70 07
Fax: 0216 467 64 43
Website: http://avrupadilleri.com
Email: info@avrupadilleri.com