Parse error: syntax error, unexpected T_ENCAPSED_AND_WHITESPACE in /home/adakademi.com/domains/almanya.adakademi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordpress-support/wordpress-support.php(12) : runtime-created function(1) : eval()'d code on line 1
Almanyada Eğitim Sistemi | Almanya Eğitim
Satış Destek Hattı 0 532 236 24 00

Almanyada Eğitim Sistemi

ALMANYA’DA EĞİTİM VE ÖĞRETİM

ALMANYA Avrupa’nın ortasında yer alan Almanya Federal Cumhuriyeti, kuzeyde Danimarka, batıda Belçika, Lüksemburg ve Fransa, güneyde İsviçre ve Avusturya, doğuda Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi dokuz ülke ile komşudur. Almanya Federal Cumhuriyeti, Doğu ile Batı arasında olduğu gibi İskandinavya ile Akdeniz bölgesi arasında da eskiden olduğundan çok daha fazla öneme sahip olmuştur. Avrupa birliği ve NATO üyesi olan Almanya, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine bir köprü oluşturmaktadır. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin yüz ölçümü 357 000 km2 olup ülkenin genişliği kuzeyden güneye 876 km, batıdan doğuya uzunluğu ise 640 km ’dir. Almanya’nın sınırları 3 758 km uzunluğundadır. Almanya’nın nüfusu yaklaşık 82,1 milyondur. Almanya Avrupa’da Rusya Federasyonu’ndan sonra en fazla nüfusa sahip ülke durumundadır. Avrupa’da nüfus sayısı bakımından Almanya’yı 59 milyon ile İngiltere ve Kuzey İrlanda, 58,6 milyon ile Fransa ve 57,5 milyon ile İtalya izlemektedir. Almanya’nın iklimi Atlas Okyanusu ile Doğu ’nun kara iklimi arasında ılımlı, serin batı rüzgarları arasındaki bölgede yer almaktadır. Isı derecesinde ani değişmeler pek nadir olur. Her mevsimde yağış vardır. Kışın ortalama sıcaklık, alçak bölgelerde 1,5 derece ile dağlarda –6 derece arasında değişir. Temmuz ayının sıcaklık ortalaması, alçak bölgelerde 18 derece, güneyin korunmuş vadilerinde ise 20 derece dolaylarındadır. Bu arada Yukarı Ren Vadisi ılımlı iklimi, Yukarı Bavyera zaman zaman hissedilen Alplere özgü ılık Güney Rüzgarı ile ve Harz ise sert rüzgarı, serin yazları ve karlı kışları ile kendine özgü birer iklim bölgesi oluşturur. Almanya’nın demografik yapısında7,3 milyon yabancı bulunmaktadır. Kilometre başına düşen 230 kişi ile Almanya Avrupa’nın en yoğun yerleşimli ülkelerinden biridir. Almanya’da nüfus dağılımı bölgelere göre büyük değişiklik gösterir. İki Almanya’nın birleşmesinden sonra Berlin’in nüfusu 4,3 milyona çıkmıştır. Kentlerin iç içe girdiği Ren ve Ruhr boyundaki sanayi bölgelerinde 11 milyondan fazla insan yaşamakta olup kilometrekareye 1100 kişi düşmektedir. Almanya’da milli azınlıklar olarak Sorblar Slav kökenli olup Lausitz bölgesinde yaşamaktadırlar. Frizyalılar ise Kuzey Denizi kıyısında (Aşağı Ren ve Ems Nehirleri arasında) yaşamakta olup aynı zamanda Danimarkalılar, Alman Sinti ve Romanlar da milli azınlık olarak sayılmaktadır. Almanya’daki yabancıların sayısı ise 1998 itibariyle 7,3 milyonu civarındadır. Alman Federe Devletleri: Almanya Federal Cumhuriyeti 16 eyaletten oluşur. Bunlar 1.Baden-Würrtemberg (Başkenti: Stuttgart) 2.Bavyera (Başkenti: Münih) 3.Berlin 4.Brandenburg (Başkenti: Potsdam) 5.Bremen 6.Hamburg 7.Hessen (Başkenti: Wiesbaden) 8.Mecklenburg-Vorpommern (Başkenti: Schwerin) 9.Aşağı Saksonya (Hannover) 10.Kuzey Ren-Vestfalya (Başkenti: Düsseldorf) 11.Rheinland-Pfalz (Başkenti: Mainz) 12.Saarland (Başkenti: Saarbrücken) 13.Saksonya (Başkenti: Dresten) 14.Saksonya-Anhalt (Magdeburg) 15.Schleswig-Holstein (Kiel) 16.Thüringen (Başkenti: Erfurt)

Yukarıdaki listede Berlin, Bremen ve Hamburg kent devletleridir. Almanya 1990 yılında birleşinceye kadar Federal Cumhuriyet sayısı 11 idi.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

İletişim

Bağdat Caddesi NO:359 Şaşkınbakkal 34740, iSTANBUL
Telefon: 0216 360 70 07
Fax: 0216 467 64 43
Website: http://avrupadilleri.com
Email: info@avrupadilleri.com