Parse error: syntax error, unexpected T_ENCAPSED_AND_WHITESPACE in /home/adakademi.com/domains/almanya.adakademi.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordpress-support/wordpress-support.php(12) : runtime-created function(1) : eval()'d code on line 1
Almanca Sertifikalar | Almanya Eğitim
Satış Destek Hattı 0 532 236 24 00

Almanca Sertifikalar

Almanya’da Lisans ya da Yüksek Lisans programlarina dâhil olan ögrencilerin üniversitelere, egitimleri baslamadan önce yeterli dil bilgisine sahip olduklarina dair belgeler sunmalari gerekmektedir.

Alman egitim kurumlari tarafindan kabul edilen sinav ve sertifikalar asagidaki gibidir:

1. TestDaF
TestDaF sinavi, dünya çapinda geçerli olan üst düzey seviyesinde bir Almanca sinavidir ve Almanca dil seviyesini 4 beceri açisindan ölçer (okuma anlama, dinleme anlama, yazili ifade ve sözlü ifade). Bu sinav genelde iki ayda bir yapilir. Türkiye’de Ankara’daki Goethe Enstitüsü’nde ve Istanbul’daki Marmara Üniversitesi’nde yapilan TestDaF sinavi hakkinda ayrintili bilgi için: www.testdaf.de

2. DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)
Bu sinava Almanya’daki üniversiteler, dil sertifikasi olmayan ögrenciler için gerçeklestirmektedir. DSH sinavina ögrencilerin her üniversitede sadece iki kez katilma hakki vardir.

3. Goethe Enstitüsü’nün düzenledigi sinavlar:

ZOP Zentrale Oberstufenprüfung – Üst Düzey Almanca sertifika sinavi

Bu sinavlar hakkinda detayli bilgi almak için Goethe Enstitüsü’ne basvurabilirsiniz.

4. Sprachdiplom – KMK II Dil Diplomasi
Bu sinav Türkiye’de egitim dili Almanca olan bazi liseler tarafindan gerçeklestirmektedir. ( Istanbul Erkek Lisesi , Alman Lisesi, Cagaloglu Anadolu Lisesi, Üsküdar Anadolu Lisesi, vb.)

Yurt disindan yapilan müracaatlarda, Goethe Enstitüsü’nden alinmis sertifikalar kabul görmektedir.

Örnegin:
ZD Zentrale Deutschprüfung – Temel Düzey Sertifika sinavi
ZMP Zentrale Mittelstufenprüfung – Orta Düzey Sertifika sinavi

5.Telc –Test of European Language Certificate ( Avrupa Dilleri Yetkili Sınav Merkezidir)

Seviyeler, A1-A2, B1-B2, C1,C2

Bu sertifikalar genelde ögrenime baslamak için degil üniversitelerin dil kurslarina kabul alabilmek için gereklidir.

 

Almanca Dil Egitimi

Her ögrencinin, üniversite ögrenimine baslamadan önce dil giris sinavina katilmasi gerekmektedir, ancak bu sinavda basari gösterdigi takdirde ögrenimine baslayabilir. Almanya’daki üniversitelerde dersler genelde Almanca’dir. Herhangi bir üniversiteye basvurdugunuz zaman, sizden yeterli dil bilgisine sahip oldugunuza dair bir belge isteyeceklerdir. Birçogu orta veya üst seviyede Almanca dil bilgisi talep etmektedir, sadece birkaçi temel düzeyde Almanca bilgisini, dil kursuna giris için, yeterli bulmaktadir. Istenilen seviyede dil bilgisine sahip olanlar basvuruda bulunabilirler, aksi takdirde red cevabi ile karsilasmalari muhtemeldir.

Almanya’da Lisans veya Yüksek Lisans Ögrenimi ile ilgilenenler mutlaka Türkiye’de Almanca ögrenmelidirler. Bunun sebeplerine gelince; herseyden önce Türkiye’de Almanca ögrenmek daha ucuzdur, ayrica Almanya’ya turist olarak degil, ögrenci olarak gidildigi için, günlük konusma diline hakim olmak her zaman için bir avantajdir. Türkiye’de an azindan temel düzey Almanca bilgisinin edinilmesi tavsiye edilir. Gereken dil seviyesine ulastiktan sonra da basvuruda bulunulabilir ve Almanca kursuna baslanabilir. Genelde temel düzey Almanca bilgisinin edinilmesi tavsiye edilir, ancak Almanca’yi üst düzey seviyesine kadar Türkiye’de ögrenme imkânina da sahipsiniz.

Almanca dil egitimini Almanya’da devam ettirmek isteyen, ücret karsiliginda üniversitenin disinda herhangi bir özel Almanca kursuna devam edebilir.
Almanya’daki dil okullari hakkinda (Türkçe olarak) detayli bir veri tabani asagidaki web adresinde mevcuttur.

Üniversitelerin düzenledigi dil kurslari da çogunlukla ücrete tabidir.
Dil kurslari için Konsolosluk tarafindan ögrenci vizesi yerine dil egitimi vizesi verilir. Dil egitim vizesi ile Almanya’ya giden ögrencilere çalisma hakki taninmaz.

Türkiye’de 11 yillik Liseyi tamamlayanlar, Almanya’da bir yil boyunca Studienkolleg diye adlandirilan bir hazirlik egitimi görürler. Studienkolleg için istenilen sartlar arasinda genelde orta düzey Almanca bilmesi kosulu yer alir.

Dil sertifikalari ilgili ayrintili bilgi bkz.: Sertifikalar

 

YABANCI DIL KOSULLARI

Almanca dil bilgisinin istenilen düzeyde olmasi, basvurulan üniversiteler tarafindan ele alinacak öncelikli sartlar arasinda gelir. Istenilen düzeyde almanca seviyesinden kast edilen ögrencinin MII veya MIII düzeyinde (800 – 1000 saat) Almanca bilgisine sahip olmasi ve bunu bir sertifikayla belgelemesidir.

Avrupa Dilleri Sınav Merkezi yetkili Telc Sınav Merkezidir.Dil sinavi sonrasinda alabileceginiz Dil yeterlilik sınavı sertifikasi Almanya’daki üniversiteler tarafindan kabul edilir.

Türkiye’deki Almanca egitim veren okullardan mezun olan ögrencilerin bu okullardan Almanca bildiklerine dair bir belge (Sprachdiplom) almalari da Alman üniversiteleri tarafindan yeterli görülmektedir. Ancak üniversite gerekli gördügünde sizi tekrar bir sinava davet edebilir.

Almancaniz yeterli düzeyde degilse ve siz Almanya’da bir üniversite egitimi hedefliyorsaniz üniversite egitimi öncesinde bir dil kursuna gidip sonrasinda dil sinavini geçerek üniversite basvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için Goethe Institut veya baska bir kurumda Almanca Dil kursuna devam edebilirsiniz. Bu yöntem için önemli bir ayrinti da basvuruda bulunacaginiz dil kursunun haftada en az 20 saatlik bir dil kursu olmasi ve sizi DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) sinavina hazirlayan bir kurs olmasidir.

Almanya’daki üniversitelerin açtigi ve Ingilizce olan programlar da vardir. Bunlar için de Ingilizce dil sertifikalari (TOEFL gibi) istenmektedir.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

İletişim

Bağdat Caddesi NO:359 Şaşkınbakkal 34740, iSTANBUL
Telefon: 0216 360 70 07
Fax: 0216 467 64 43
Website: http://avrupadilleri.com
Email: info@avrupadilleri.com